Koniec VAT-7? Czy JPK całkowicie zastąpi deklaracje VAT?

Koniec VAT-7? Czy JPK całkowicie zastąpi deklaracje VAT?

Koniec VAT-7? W niedalekiej przyszłości JPK całkowicie zastąpi deklaracje VAT

 

Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt, który zakłada rezygnację z miesięcznych i kwartalnych deklaracji VAT. Fiskus dowie się wszystkiego z raportów JPK. Deklaracje VAT-7 mają zniknąć najwcześniej na początku 2019 r.

 

Od 1 stycznia 2018 r. wszystkie, nawet najmniejsze firmy, będą zobowiązane do przekazywania do MF ewidencję VAT w postaci elektronicznej. Do 7 sierpnia trwały konsultacje w sprawie usprawnień JPK, jednak przedstawiciele przedsiębiorców od samego początku byli za zastąpieniem deklaracji Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

Dlaczego deklaracje miałyby zniknąć?

Zmiana ma być odpowiedzią na postulat podatników o ograniczeniu obowiązków raportowych wobec fiskusa. Podstawową przesłanką do likwidacji VAT-7 jest duplikowanie informacji, które zawarte są w raportach JPK_VAT. Ponadto we wdrożonej strukturze obligatoryjnego Jednolitego Pliku Kontrolnego znajduje się znacznie więcej danych niż w deklaracjach, zatem te ostatnie zaczęły stanowić jedynie zbędną biurokrację. Tylko w pierwszym półroczu 2017 r. firmy złożyły 10 mln deklaracji VAT (miesięcznych i kwartalnych). Po wprowadzeniu raportowania w formie JPK deklaracje stanowią obciążenie dla repozytoriów danych fiskusa i niepotrzebny obowiązek dla podatników. W tym kontekście istotne jest to, że od początku przyszłego roku do grupy 140 tys. podmiotów, które obecnie obligatoryjnie raportują w formie struktury JPK_VAT, dołączy ogromna grupa najmniejszych przedsiębiorstw, licząca przeszło 1,5 mln podatników.

 

Więcej:

http://www.sage.com.pl/strefa-dla-biznesu/zarzadzanie/koniec-vat-7